Pilotné hodinky bývajú niekedy tiež označované ako letecké a sú to hodinky navrhnuté špeciálne pre potreby pilotov, ktoré sa vyznačujú maximálnou čitateľnosťou. Ich história siaha až roku 1904, kedy brazílsky priekopník letectva Alberto Santos-Dumont obdržal špeciálne hodinky od jeho priateľa, ktorým nebol nikto iný ako samotný Louis Cartier. Ten mu zostrojil jednoducho čitateľné a hlavne náramkové hodinky pre jednoduchý odpočet času počas letov.
Dizajn dnešných leteckých hodiniek je trochu odlišný od týchto prvých pilotných hodiniek od Cartier a vo veľkej miere vychádza z obdobia 2. svetovej vojny, ktorá definovala univerzálnu podobu leteckých hodiniek. Konkrétne nemecké Ríšske ministerstvo letectva pripravilo normu popisujúcu vzhľad leteckých hodiniek. Týmto hodinkám bolo v rámci inventarizácie vojenského majetku priradené kódové označenie FL23883 a bývajú mnohokrát trochu nesprávne označované ako „pilotky“ hoci ich nepoužívali piloti, ale výhradne ich navigátori, ktorí vďaka nim a pomocou oktantu určovali ich presnú pozíciu vo vzdušných priestoroch. Odtiaľ pramení ich skrátený názov B-Uhr, ktorý vychádza z nemeckého slova Beobachtungsuhr, čo v doslovnom preklade znamená pozorovateľské hodinky. Tento dizajn dnes nájdeme napr. pri modeloch Startimer od Alpina, Flieger od Tutima.
Samozrejme, že nie všetky pilotné hodinky sú inšpirované tými nemeckými. Švajčiarsky Oris má napríklad pilotný rad Big Crown, ktorý predstavil už v roku 1938 alebo moderne poňaté hodinky Big Crown ProPilot. hodiniek, ktoré tento výrobca dodával nemeckému Bundeswehru po roku 1955. Japonský gigant Citizen pre zmenu vyrába funkciami nabité pilotné modely Promaster Sky. A ďalším tradičným výrobcom je Hamilton, ktorý svoje pilotné hodinky ukrýva v kolekcii Khaki Aviation.